Живот и Стил

Пробајте да направите ванилици со пиво

Пробајте да направите ванилици со пиво

Направете вкусни ванилици со пиво во вашиот дом.

Состојки:

1,5 шолји растопена маст

½ шолји пиво

1 лажиче прашок за пециво

2 кеси ванила

2 шолји брашно

малку ореви

300 гр. шеќер во прав

Подготовка:

Се меси тесто од сите состојки, се прави кора и се сече на коцки.

Се става орев цел во секоја коцка и се витка како ванилица.

Се редат во плех колачите и се става хартија.

Се печат 15 минути во рерна.

Се валкаат во шеќер во прав.