Радио Милева
дргата страна на приказната

Пејачката проговори за тоа дали Тома Здравковиќ и ја посветил песната „Еј Бранка,Бранка“

Пејачката проговори за тоа дали Тома Здравковиќ и ја посветил песната „Еј Бранка,Бранка“

Познато е дека Бранка Соврлиќ и нејзиниот сопруг се милионери и дека живеат во луксуз, но ретко кој знае како всушност се запознале.

Пејачката откри нешто повеќе за тоа во своето појавување во една емисија. Таа изјавила и дека ненамерно бил вмешан и Тома Здравковиќ за кој тогаш се мислело дека е вљубен во пејачката токму поради песната „Еј Бранка, Бранка“.

– Бидејќи „ПГП“ му предложи на Миша Марковиќ да ми компонира песни, отпатував од Ниш и како почетник одам во станица. Како добар колега сакаше да ме вози до станицата и додека ме возеше ме интересираше како всушност прави песни. Додека возеше само рече „еј Бранка, Бранка кој е крив за нашата разделба“. Па после тоа отиде во своето студио и направи супер хит кој подоцна му го подари на Тома. Многумина мислеа дека тоа е песната на Тома, па ми поврзаа дека е заљубен во мене, но тоа не е вистина – изјавила пејачката.

-Кога мојот сопруг ја слушна таа песна, му предложи на Тома да му одржува солистички концерти. Сепак, тогаш Тома не веруваше во себе. Му се јави на мојот сопруг и и рече на Гага, дали си луд, што мислиш да направам солистички концерт? Потоа му рекол дека ќе помине безбедно и да не се грижи – изјавила пејачката и додала:

– Така белградскиот театар ме испрати во Бечиќи да пеам на лето. Беше и оркестарот на Миле Китиќ и Миќа Радовановиќ, кој требаше да ја продолжи турнејата со Тома Здравковиќ, кој беше оддалечен од нас само 30 километри. Кога дојде последната вечер од нашиот настап, мојот сопруг дојде да се договори со оркестарот бидејќи утре одат на турнеја. Тој пристигна за време на мојот настап и ја виде атмосферата во која сите свират бидејќи јас навистина секогаш имав добар репертоар. Тогаш беше воодушевен од моето пеење и изглед и ми рече „моја или ничија друга“.

фото:Јутјуб принтскрин/Инстаграм

Останати вести од Радио Милева