Живот и Стил

Освежете ја вашата кожа со помош на овие три состојки

Освежете ја вашата кожа со помош на овие три состојки

Можеби и не сте свесни колку исхраната може да влијае на кожата. Козметиката за нега на кожата секако дека помага, но ништо нема да даде значајни резултати ако започнете со здрава исхрана.

Променливото време понекогаш може да го исцрпи вашиот организам, па еве 3 работи кои ќе ви помогнат вашата кожа да остане здрава и убава:

1. Домат
Ликопенот помага да ги намалите сите неправилности на вашата кожа, посебно акните и бубулиците. Истражувањата покажале дека доматите го содржат ликопенот чии антиоксиданти ќе ги намалат штетните влијанија над вашата кожа.

2. Риба и морски плодови
Луѓето кои редовно јадат риба и морски плодови имаат помал ризик знаци на прерано стареење. Омега 3 масните киселини ја ублажуваат хроничната болка во телото.

3. Зелен чај
Научниците секој ден пронаоѓаат нови лековити способности на зелениот чај, па секако треба да размислите за да почнете да го пиете секојдневно. Нејовите антиоксидантни својства вашата кожа ќе ја направат младолика и ќе го подобрат вашето целосно здравје.