Мегафон
тажна вест

Почина македонската фолк пејачка Атина Апостолова

Почина македонската фолк пејачка Атина Апостолова

Фолк пејачката Атина Апостолова почина на 77 годишна и замина во легендите.

Безживотното тело на Апостолова било пронајдено во нејзиниот дом во Скопје. Како што откриваат нејзини колеги, неодмна имала операција на срцето, но по истата се чувствувала добро. Веста за нејзината смрт ја објави пејачката Вики Среброва, која долги години беше нејзина пријателка.

Таа била кај неа, но откако не и отворила, се загрижила и им се јавила на роднините на Атина. Откако дошле, го скршиле прозорецот, влегле внатре и ја пронашле почината.

Атина Апостолова е родена на 20 мај 1946 година во Скопје, дипломира на Економскиот факултет во Скопје.

Минатата година Атина доби награда за животно дело на фестивалот ,,Тумба Фест” во Куманово.

Таа беше присутна на сцената повеќе од четриесет години, а ги остави хитовите, „Запејте мераклии“, „Цела вечер ќе ти пејам“, „Верувај ми“, „Усни румени“, „Те видов, и се заљубив“, „Иле Илија“ и многу други.

Нека и’ е светол патот, слава и’!

фото:Printscreen/ Ypu Tube