Радио Милева
се огласи и таа

Неда Украден откри дали ќе ги тужи претставниците на Шпанија на Евровизија за плагијат (фото)

Неда Украден откри дали ќе ги тужи претставниците на Шпанија на Евровизија за плагијат  (фото)

По веста која кружи на социјалните мрежи дека одреден број луѓе ги обвинуваат овогодинешните претставници на Шпанија на Евровизија дека и ја „украле“ песната „Бомба“ на Неда Украден, објави и пејачката.

Неда сега откри дали ќе ги тужи претставниците на Шпанија на Евровизија.

– Само што пристигнав од Америка, доаѓам на себе. Тоа го слушнав, не слушав внимателно, но ако е вистина, прво ми е комплимент, а второ, ако навистина е плагијат, ќе се договорам со авторот, има начин да се санкционира – кажа Неда, потоа продолжи:

-Ќе се договорам со авторот Душан Бачиќ, тој е овде во Белград, можеби е слично за неколку тактови или нешто во изразот, но ако е поголема копија, тогаш секако подлежи на санкции за авторски права, па лесно ќе реагираме ако е копија. Но, мислам дека сите се воздржуваат од таа „буквална“ кражба, туку едноставно преземаат некој сегмент кој добро се вклопува во нивната нова претстава. И мислам дека нашата музика генерално се слуша многу повеќе отколку што се претпоставува во другите европски земји – рече таа, откривајќи дека неодамна се вратила од турнеја во Америка.

– За мене е комплимент ако копирале било што од мене, тоа значи дека ја следат мојата работа, а и самите знаете дека се преведени „Зора је“, „Дојде време да раскинеме“ и други мои песни. Во секој случај убаво, стигнав пред 2 дена, ги распакувам куферите, спомените. Беше многу убава турнеја, но и заморна, 3 недели горе-долу, Калифорнија, Вашингтон, Чикаго, Кливленд, бев во многу градови. Веќе ме чекаат нови обврски – изјави Неда.

Да потсетиме, Шпанија ја претставува групата „Небулоса“, а нивната песна „Зора“ наводно многу потсетува на „Бомба“ на Неда.

Фото: printskrin/instgaram/neda.ukraden

Останати вести од Радио Милева