Радио Милева
во мирни води

Маја Оџаклиевска, некогашната пејачка ѕвезда денес е повлечена пензионерка: „Мирниот живот е бесценет!“ (ФОТО)

Маја Оџаклиевска, некогашната пејачка ѕвезда денес е повлечена пензионерка: „Мирниот живот е бесценет!“ (ФОТО)

Маја Оџаклијевска, македонската пејачка која со децении живее и работи во Белград, верува дека луѓето со прекумерни амбиции се длабоко несреќни и затоа е благодарна што има покрив над главата, има што да јаде и да носи, како и љубовта кон аутистичниот внук за кого таа се грижи.

Маја која вплови во пензионерските денови, секој слободен момент го посветила на нејзиниот внук Лука и открива дека прифаќањето на нејзината финансиска состојба и донело мир.

“Луѓето со премногу амбиции се несреќни. Тие можат да имаат империи, тоа не значи ништо. Материјално многу, а сепак ништо. Немам куќа на Дедиње и базени, живеам во мал стан 35 години и задоволна сум од тоа. Не станува збор за скромност, туку за разбирање на ситуацијата. Задоволство ми е да имам покрив над главата, што да јадам, каде да спијам и што да облечам. Облеката не мора да бидат брендирана, а мебелот барокен. Ако сфатите дека филозофијата на животот е да живеете мирно и убаво, тогаш нема причина за покајание. Не треба да имате болни амбиции. Скромноста не е доблест, но не треба да бидете премногу амбициозни. Како да постигнете сопствено задоволство? Само со разбирање на сопствената ситуација“ –  вели Маја и додава:

„Парите треба добро да се распределат, тоа е поентата. Никогаш не позајмував. Мајка ми еднаш ми рече:  ‘Ако имаш ќебенце, свиткајте ги нозете, ако имаш јорган, исспружи се’.  Секогаш не заработував многу пари, туку само добро ги распределував. Луѓето никогаш нема да имаат доволно пари, без разлика колку и да заработат, ќе измислат нова потреба“.

Пејачката открива и дека се надева дека ќе добие национална пензија, бидејќи верува дека ги исполнува условите:

„Се надевам на национална пензија, не заради пари, туку заради лична сатисфакција. На некој начин, за мене е признание дека сум направила нешто како што треба.  Сега ја имам убовта кон мојот внук Лука кој е прекрасно дете, имам дом, куче, маче… Тивок утрински живот со кафе. Јас и ги дадов моите 50 години на професијата, мислам дека беше доволно. Мирниот живот е бесценет. Им завидувам на монасите, со време се сеќаваат дека имаат мир. Ние постојано сме во некои немир и хаос“.

Маја вели дека своевремено влегла во реалното шоу „Фарма“ со цел да заработи пари за да ги образува ќерките и дека нема намера такво нешто да ги повтори:

„Бев еднаш во ријалити,  за да ги школувам своите ќерки. Тоа беше мојата цел, а не да покажам која сум или нешто слично. Никогаш повеќе не посакав да се вратам таму, после тоа искуство“ – вели маја за српски Курир!

Форо: Марина Лопичиќ/ Инстаграм принтскрин

Останати вести од Радио Милева