Радио Милева
самоприфаќање

„Не сум совршена, но горда сум на себе“: Селена Гомез проговори за своето тело и изглед (фото)

„Не сум совршена, но горда сум на себе“: Селена Гомез проговори за своето тело и изглед (фото)

Селена Гомез отворено проговори за своето тело и изглед, истакнувајќи дека „многу размислувала за промените во нејзиното тело низ годините“.

Како што пренесува Page Six, популарната пејачка на својата приказна на Инстаграм објавила две фотографии кои се направени со разлика од неколку години.

Најпрво таа сподели постара фотографија на која позира во бикини зебра.

Заедно со фотографијата напишала: „Денес сфатив дека никогаш повеќе нема да изгледам вака…“, пренесува Page Six.

Таа потоа додаде понова фотографија на која носи црно долен дел од бикини со висок струк и бел врв. Заедно со оваа слика таа напиша:

„Не сум совршена, но горда сум на тоа што сум… Понекогаш заборавам дека е во ред да бидам јас“.

Во октомври минатата година, Гомез веќе беше отворена за предизвиците низ кои минуваше поради исмејувањето по дијагнозата на лупус и операцијата што ја имаше.

Сега таа ја нагласува важноста на самоприфаќањето и нагласува дека е свесна дека е нереално да се очекува дека телото на жената нема да се промени.

Откако и беше дијагностициран лупус, Гомез беше подложен на трансплантација на бубрег и хемотерапија. Пејачката го сподели и своето искуство од борбата со менталното здравје, вклучително и биполарното растројство.

„Често се наоѓав во ситуација да не се чувствувам добро за тоа како изгледам, а причината беше она што го видов на Инстаграм“, признала Селена.
Гомез го истакна своето патување на самоприфаќање и ги охрабрува другите да се гордеат со себе и да ја прифатат сопствената уникатност.

Фото: printskrin/instagram/selenagomez

 

Останати вести од Радио Милева