Радио Милева
роденден

Весна Змијанац го прослави својот 67 роденден: Еве како изгледаше нејзиниот „трнлив“ пат до успехот (фото) 

Весна Змијанац го прослави својот 67 роденден: Еве како изгледаше нејзиниот „трнлив“ пат до успехот (фото) 

Фолк ѕвездата Весна Змијанац, го прослави својот 67 роденден. Пејачката денес е големо музичко  име, остварена мајка и баба на две девојчиња Хана и Реа.

Вчера, на 4 ти јануари во 1957 година е родена Весна Змијанац, една од најголемите музички ѕвезди од осумдесетите и деведесетите, позната по поставувањето на нови стандарди во светот на шоу-бизнисот во областа на јавниот настап.

Покрај нејзината пејачка кариера, таа се појави и во неколку серии и филмови – „Сок од слива“, „Камионџии 2“, „Камионџиите повторно возат“.

Во 1989 година ја доби ќерката Николија од бракот со поранешниот сопруг Влад Јовановиќ, своевремено раководител на маркетинг во  РТС, кој по примерот на нејзината мајка ја започна својата пејачка кариера во 2010-тите.

Таа се појави во реалното шоу „Survivor“ Србија во 2010 година, заедно со нејзината ќерка и Фарма 2016 година, која доброволно ја напушти откако дозна дека Николија е бремена, а потоа беше дисквалификувана.

Кариерата ја започнала во 1979 година со синглот „Ти ниси човек кои зна да воли“, по што следуваат уште неколку синглови и нејзиниот прв албум во 1982 година. Истата година се појавува во филмот „Сок од сливи“ и привлече големо внимание кон себе. Во 1985 година го сними својот голем хит „Невера моја“, напишан од Мирољуб Аранѓеловиќ Кемиш, поранешниот сопруг на Весна.

Весна денес е горда баба која времето го поминува на својот имот во Букуља, каде ќерката Николија редовно ја посетува со децата кои ги доби во брак со познатиот рапер Реља Поповиќ.

Фото: Printskrin/Instagram/vesna_zmijanac_official

Останати вести од Радио Милева