Мегафон

Какво време не очекува во наредните денови?

Какво време не очекува во наредните денови?

Под влијание на серија влажни бранови во наредните денови ќе се задржи претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег.

Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет и позастапени во западните делови од земјава.

Повеќе врнежи ќе има до утре претпладне кога во овие делови локално се очекува да наврнат над 25л/м2, а снежната покривка на планините значително ќе се зголеми.

До петок ќе дува умерен југоисточен ветер.

Кон крајот на неделава ќе настапи позначително заладување, кое ќе се почувствува особено во вториот ден од викендот.