Радио Милева
не било се' сјајно

Имал тежок живот: Мајката на Шварценегер починала на гробот на неговиот татко, а брат му загинал во сообраќајка

Имал тежок живот: Мајката на Шварценегер починала на гробот на неговиот татко, а брат му загинал во сообраќајка

Познатиот актер Арнолд Шварценегер во неделата го прослави својот 76-ти роденден. Тој дента е фотографиран како влегува во куќата на поранешната сопруга која ја изневерувал со куќна помошничка додека биле во брак.

Славеникот е Арнолд Шварценегер, кој беше забележан пред куќата на неговата поранешна сопруга Марија Шрајвер во своето препознатливо возило, вчера имаше причина за славење, а неговата животна приказна е исполнета не само со слава, туку и со исклучително тешки моменти.

Поранешниот бодибилдер и Мистер Универзум е роден во Австрија, помладиот син на Густав и Аурелија Шварценегер. Неговиот татко бил член на нацистичката партија, тој бил во Втората светска војна како воен полицаец.

Бил ранет во битката за Сталинград, а по заболувањето од маларија бил отпуштен од воената служба. Пред Арнолд, Густав и Аурелија имале син Мајнхард, кого таткото го фаворизирал иако и го тепал и понижувал, како и помладиот син, кој претрпел најголеми маки.

Како што подоцна изјавил актерот, тепањето било секојдневна појава во неговото семејство.
– Нашиот татко немаше трпение и не тепаше со појас за секоја грешка – рече тој.

Тој откри дека неговиот татко дури се сомневал дека тој е негово дете и ја обвинил многу помладата сопруга дека го изневерува. Густав го претепал својот син Арнолд, кој се занимавал со спорт уште од мали нозе, затоа што „не бил доволно добар на тренинзите“. Колку и да се трудел актерот, тоа не било доволно, а тој никогаш не му простил.

Шварценегер бил многу близок со својата мајка.

-Таа беше најдобрата мајка на светот, и таа е единствената причина зошто не можам да кажам дека сам постигнав се. Таа ми покажа безусловна љубов, трпение, но и важноста да ја одржувам куќата секогаш чиста. Таа ме научи да правам совршени Винер Шницел – изјави актерот откако неговата мајка почина во 1998 година. Аурелија починала од срцев удар што го доживеала додека го посетувала гробот на нејзиниот сопруг.

Постариот брат на актерот загинал во 1971 година во сообраќајна несреќа поради возење во пијана состојба. Ниту Шварценегер не бил на неговиот погреб, но се грижел за својот тригодишен внук, чие образование го финансирал и подоцна му овозможил да се пресели во САД.

Шварценегер доживеа многу тешки моменти, но собра сили да продолжи и да го оствари својот сон.

фото:Јутјуб принтскрин/ Instagram/ schwarzenegger

Останати вести од Радио Милева