Љубов и Секс

Што најмногу ги превлекува мажите кај жените

Што најмногу ги превлекува мажите кај жените

Последните истражувања спроведени на мажите покажале дека кога станува збор за женската убавина и привлечност, тие делат многу слично размислување. Иако се вели дека не треба да се зборува за вкусовите на глобално ниво, бидејќи тие се индивидуални, едно истражување покажало дека дури 82% од мажите ја сметаат секси фризурата за клучен елемент на женската заводливост.

Иако не постои маж кој би можел да им одолее на долгите витки нозе, заводливото деколте или прекрасната насмевка, истражувањето што било објавено во списанието Гламур, открива дека токму косата е пресудниот фактор што игра огромна улога во женската привлечност. Погледнете ги и останатите резултати до кои дошле научниците.

 

  • 82% од мажите сметаат дека секси фризурата е клучен елемент на женската заводливост
  • 78% од мажите признале дека сјајната, здрава и миризлива женска коса е нешто што многу ги возбудува
  • 74% од мажите се привлечени од одредена жена токму поради нејзината коса
  • 60% од мажите сметаат дека попрво би излегле со жена која има совршена коса, отколку со некоја што има големи гради

Ако им верувате на овие резултати, и сакате да бидете уште веднаш забележани од страна на момците, тогаш заборавете на шминката, маникирот и солариумот. Време е да го посетите фризерот и да си дозволите детална нега која ќе ве претвори во вистинска заводничка.

Извор: Попара