Живот и Стил

Намирници што можете да ги јадете пред спиење без грижа на совест

Намирници што можете да ги јадете пред спиење без грижа на совест

Некои луѓе едноставно не можат да спијат со празен стомак, бидејќи чувствуваат мачнина поради гладот или едноставно ги мачи. За среќа, постои храна што им е дозволена да ја јадат пред спиење бидејќи не дебелее.

Посно сирење е идеален вечерен оброк. Во комбинација со некоја салата или салама, како што се пилешки / мисиркини гради или варена шунка, сирењето поради пробиотичките бактерии позитивно ќе влијае на здравјето и нема да го оптоварува варењето.

Пуканки

Истражувачите откриле дека пуканките содржат полифеноли. Овој антиоксидант е многу посилен од витамините Ц и Е. Полифенолот ги чисти токсините од телото и го подобрува имунитетот. Истражувачите откриле дека една порција на портокал содржи 300 mg полифеноли. Овој антиоксидант го забавува стареењето, го лечи запекот, ги подобрува цревата, го подобрува срцевиот ритам и го спречува ракот.

Банана, јогурт и мед

Ако не можете да спиете без нешто слатко, подгответе овошно смути од банана и јогурт.

Бананите и јогуртот се богати со триптофан, амино киселина која е вклучена во производството на серотонин. Серотонин, меѓу другото, помага во регулирањето на спиењето, а неговото ниско ниво во телото е поврзано со несоницата. Оваа комбинација, покрај ефектот на спиење, исто така ќе обезбеди витамини Б и минерали калциум и магнезиум, кои играат важна улога во релаксацијата на психата и мускулите.

Препорачуваме бананите и јогурт да се засладат со лажица мед, што е природен извор на јаглени хидрати за добар сон.

Бадем и други јаткасти плодови

Јаткасите плодови го стимулираат производството на триптофан и магнезиум, кои ги релаксираат мускулите и нервите. Со тоа го стабилизираат ритамот на срцето, што дополнително ве релаксира и смирува. Земете десет бадеми и ги грицкајте ги пред спиење.

Мисирка

Стек од мисирка е одличен избор за оброк пред спиење, бидејќи не содржи многу калории или масти, и е богат со протеини.

извор:попара.мк
фото:shutterstock