Љубов и Секс

10 знаци дека вашиот брак е осуден на пропаст

10 знаци дека вашиот брак е осуден на пропаст

Во последните неколку години стапката на развод е во пораст, но истражувањата покажуваат дека жените го прават првиот чекор во донесувањето на таквите одлуки. Кога ќе почувствуваат дека нивниот брак им станал товар, тие се првите кои поднесуваат документи за развод.

  1. Вие веќе не се одличен тим, кој сите пречки ги победува заедно

Бракот создава многу силна врска меѓу двајца луѓе кои се сакаат еден со друг. Можете да станете една душа заробена во две различни тела, па со текот на времето да станете неразделен тим кој е подготвен да се соочи со секоја пречка и да ја надмине, или тоа всушност е приказна како треба да изгледа совршениот брак. Во здрава врска, двојката треба да споделува задачи и одговорности, особено кога станува збор за родителството. Меѓутоа, ако по некое време вашиот “тим” останува заборавен, сите обврски паѓаат во вашите раце. Почнуваш да правиш сопствени планови независно од твојот брачен другар, тогаш тоа е многу добар показател дека твојот брак полека дојде до понижувачката фаза.

  1. Изневерување

Изневерувањето, за жал, е најчестата причина за разводот во денешницата. Старата изрека вели дека довербата е како огледало: “Можете да се обидете да го поправите по паузата, но пукнатините секогаш ќе бидат таму за да се сетите дека никогаш нема да бидат исти.”Истото важи и за изневерувањето на сопружникот: ако вашиот сопруг или сопруга ве изневери еднаш, нема гаранција дека ова нема да се случи повторно во иднина. Ова е причината зошто многу луѓе не сакаат да живеат со оваа неизвесност и ја земаат судбината во свои раце со поднесување документи за развод. Неверноста е сериозен проблем што може да предизвика хаос врз менталната и емоционалната состојба на нечија личност.

  1. Вие веќе не сте на иста бранова должина

На почетокот, секој пар ги дели истите идеали и планови за иднината. Ако и двајцата сакавте да се смирите, да имате две деца и да го живеете “американскиот сон”, и еден од вас одеднаш го промени својот став, тогаш доаѓаат проблемите. Ова е првиот знак дека вие двајца веќе не сте на иста бранова должина. Бракот не подразбира некои компромиси, туку мора да се земат во предвид потребите и желбите на вашата значајни друга половина. Здравиот и долготрајниот брак е врз основа на комуникација и наклонетост кон партнерот, и ако започнете да не се согласувате за теми кои претходно ви се чинеле како неважни (на пример, каде вие двајца треба да го поминете својот одмор), тогаш ова е сигнал за аларм да почнете да реагирате .

  1. Рутинската врска и недостатокот на комуникација почнаа да мешаат во вашиот брак

Нема ништо полошо од тоа да ја доведете врската до стадиум на рутина или навика. Ако престанете да комуницирате и разменувате идеи, тогаш вашиот брак полека се влошува. Секој брак се темели на цврсти темели на доверба, взаемно почитување и беспрекорна комуникација. Меѓутоа, ако вашиот сексуален и секојдневен однос се заснова на рутина, тоа е лош знак.

  1. Вашиот интимен живот станува понижувачки

Како кај кучињата, така и кај луѓето со текот на годините, сексуалната желба се намалува и ова е сосема нормална работа. Нема ништо чудно ако вашиот сексуален живот стане пасивен и не е ист како што бил кога сте се венчале и сте биле млади. Ако сексуалната привлечност исчезнала, тогаш вашиот брак е осуден на пропаст. Сепак, вистината е дека постојат и други аспекти кои се многу поважни од сексот, половиот однос не игра важна улога.

  1. Парите стануваат проблем

Доколку сте имале заеднички буџет, додека еден од вас не почна да троши пари на лични интереси, долгови, инвестиции и така натаму, тоа би можело да биде уште една важна пресвртница за двајцата да не се согласувате како порано.Всушност, овој необичен интерес за финансии може да биде знак дека вашиот сопруг го води финансискиот резултат во потенцијален распад. Парите не треба да бидат проблем во бракот, но тоа може да стане проблем за време на разводот!

  1. Се карате почесто отколку порано

Постојат помали недоразбирања и расправии во секоја брачна заедница и тоа е во ред додека партнерите го делат истиот кревет и зборуваат со “магичните зборови” на крајот од денот. Меѓутоа, ако почнавте да се расправате секој пат кога разговарате и повеќе не чувствувате среќа во врската, можеби ќе треба да ја разгледате вашата позиција во врската.

  1. Односот станува “навредлив”

Ова е еден од најочигледните (и нај разочарувачки) знаци дека вашиот брак е осуден на пропаст. Ако еден партнер стане навредлив, вербално или физички, обично е доцна да го вратите вашиот брак на вистинскиот пат. Вербалната злоупотреба е првиот знак дека двајцата престанале да се почитуваат меѓусебно, и од тој момент има само мал чекор кон развод.

  1. Вие повеќе не сакате да се вратите дома од работа и да го видите вашиот партнер?

Во текот на првите месеци или години на бракот, не можете да дочекате да ја завршите работата за да дојдете дома и да скокнете во рацете на вашиот сопруг. Меѓутоа, често пати тоа се менува со текот на годините: ако почнете да се дружите со вашите пријатели или започнете да правите нешто друго само за да избегнете да си одите дома после работа, тогаш потсвесно длабоко во тебе знаете дека повеќе не ја чувствувате “онаа” радост на љубовта.

10. Повеќе не одите на семејни собири заедно

Последно, но не и најмалку важно, ако вашиот сопружник престане да оди на традиционални семејни собири со вас, тогаш треба да се запрашате некои прашања. Се разбира, понекогаш вашиот партнер може да биде премногу зафатен, но ако тој или таа ги прескокнува семејните собири поради банални причини, тоа може да биде знак дека нешто не е во ред.