Радио Милева

Првин ја гледавме како Хазал, а сега како Азра: Убавата турска актерка е „риба ипол“ во танга на плажа (фото)

Првин ја гледавме како Хазал, а сега како Азра: Убавата турска актерка е „риба ипол“ во танга на плажа (фото)
фото:алина боз/инсатграм/принтскрин

Младата убавица Алина Боз најпрвин ја гледавме како Хазал од турската драма „Парампарче“, а сега во „ Азра“.

Алеина е родена на 14-ти јуни 1988 година во Москва.

Алина  е половина Русинка по мајка и половина Турчинка по татко. Таа живеела во Русија се до својата 7-ма година, а во 2005 доаѓа во Истанбул поради работата на нејзиниот татко.

Образованието го завршува во Истанбул, а се запишува курс по театар и танц. Првата улога ја добива многу млада, а „Парампарче“ е серијата во која се прославува.

Оттогаш добива се повеќе понуди за раклами и ги краси насловните страници на магазините, па како и повеќето турски актери и таа доста заработува од тоа.

Покрај актерството Алина е вљубеник во морето и сурфањето, па постојано е на даската за сурфање. Освен тоа таа е голем љубител на животните и не поминува ниту еден ден без своето куче.

 

View this post on Instagram

 

only good vibes 🙆🏼‍♀️ @sakiryildirim ❤️

A post shared by Alina Boz (@alinaboz) on

 

View this post on Instagram

 

Tatil severler ☝🏻

A post shared by Alina Boz (@alinaboz) on

фото:инстаграм/алина боз

Останати вести од Радио Милева