Радио Милева
незадоволство

Северина најгласна за 8-ми Март: „Да се биде жена, мајка, значи макотрпна и залудна загуба“ (фото)

Северина најгласна за 8-ми Март: „Да се биде жена, мајка, значи макотрпна и залудна загуба“ (фото)

На 20-ти февруари судот и го врати старателството над синот на пејачката Северина, откако претходно и беше одземено.

Сепак, Северина сега истакна дека уште оди на суд и дека ништо не се сменило во последните 11 години, па на својот Инстаграм сподели фотографија на која пишува:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Severina (@severina)

-Да се ​​бара правда во ваква судски пропадната држава, а сепак да се биде жена, мајка, значи макотрпна и залудна загуба на здравје, пари, време, сето тоа додека се чека конечната пресуда, по правило во корист на мажот, или газда што толпа соработници или татко што малтретира мајка- поради болна омраз, го одзема детето – пишува на фотографијата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Severina (@severina)

Во описот на сликата што ја објави, Северина, видно незадоволна, најави собир на Денот на жената.

– Патем, јас како и обично. Го имам истиот сон, мислам на ситуацијата… Деновиве пак, мала посета на судовите, малку институции кои треба да го заштитат детето и мене… Тие треба… Се е исто како последните 11 години. Нови пријави, не ги бројам повеќе, одговорете на истите прашања по илјадити пат. Она кога треба да бидеш фин и концентриран остава впечаток… Она кога насилникот продолжува со злоупотребата низ институциите. И повторно, никој не се грижи. Стиснете ги забите и издржете се. И што ти е? Како е? Затоа се гледаме на 08:03 на женска прошетка. Во Загреб ќе се сретнеме во 18:00 часот, а поворката до паркот Зрињевац ќе започне во 18:30 часот. Во Сплит стартот на прошетката е во 18:00 часот на плоштадот, пред ХНК Сплит. Во Риека собирот е пред хотелот Континентал во 18:00 часот и се оди се до Јадранскиот плоштад. Во Осиек собирот е во 18:30 часот на плоштадот Анте Старчевиќ – напиша Северина.

фото:Instagram printscreen/ severina

Останати вести од Радио Милева