Радио Милева
српскиот избор

Се одржа финалето на „Песна на Евровизија“ во Србија: Победничка е Теја Дора (фото) 

Се одржа финалето на „Песна на Евровизија“ во Србија: Победничка е Теја Дора (фото) 

Во финалето на српскиот избор за песна на Евровизија победи песната „Рамонада“ во изведба на Теја Дора Претставничката беше избрана меѓу шеснаесетте натпреварувачи, врз основа на гласовите на жирито и публиката.

Таа ќе ја претставува Србија на Евровизија во Малме во мај.

Второто место го зазеде Бресквица, која исто така беше еден од фаворитите за победа, а на третото место е Зорја.

Пред самото финале на натпреварувањето беше многу тензично во обложувалниците. Бресквица со песната „Гнездо орлово“ долго време го држеше првото место, а потоа падна на третото место. Првото место тогаш го зазеде Теја Дора, која и странските фанови на Евровизија ја сметаа за фаворит за победа.

По победата на Теја Дора, на Твитер почнаа да се слеваат реакции. На крајот, некои сѐ уште не се задоволни од победникот, но многумина не го кријат своето воодушевување.

Теја Дора или Теодора Павловска е родена 1992 година во Бор во источна Србија. Со музика почнала да се занимава уште како дете, а до сега компонирала и пишувала песни за бројни српски ѕвезди. На 17-годишна возраст заминала во САД да студира музика и години подоцна работела во музичката продуцентска куќа „ARKTKT Publishing LLC“ во Њујорк. Теја Дора е автор и на неколку песни кои се појавуваат во серијата „Јужен ветер“.

Во март минатата година, Теја Дора ја објави песната „Џанум“, која по низа околности стана ултимативен хит на ТикТок. На Јутјуб, таа песна има над 75 милиони прегледи.

Фото: printskrin/RTS Tv/YouTube

Останати вести од Радио Милева