Мегафон
Ин мемориам

Почина Боки Милошевиќ – еден од најголемите и најпознати музичари во регионот

Почина Боки Милошевиќ – еден од најголемите и најпознати музичари во регионот

Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ почина вчеравечер, 16 април 2018 во болница во Белград во 87-та година од животот. Милошевиќ беше шеф на Народниот оркестар на РТС, професор на Музичката школа “Јосип Славенски” и член на белградската филхармонија.

Божидар Боки Милошевиќ е роден во Прокупље во 1931 година и ја започна својата музика во 1950 година, кога почнал да свири со познатиот виолинист Властимир Павловиќ Царевец во Белградскиот радио оркестар. Дипломирал и магистрирал на Музичката академија во класата на професорот Бруно Брун.

-„За многумина  беше уметник, за нас “само” нашиот тато“ – објави на  Фејсбук за смртта на ќерката на татко и  Гордана Јовичевиќ.

Има освоено бројни награди и признанија, вклучувајќи ја и наградата за животно дело за севкупен и извонреден придонес во зачувувањето на српската традиција и култура, што му го даде Здружението за заштита на традицијата и зачувувањето на наследството од Ниш.

Зад себе остави четири деца, од кои три успешно се ангажирани во музиката продолжувајќи ја семејната традиција на татко им. Синот Милан е исто така, кларинетист и живее во Ванкувер-Канада, а ќерките Ксенија и Тијана се  концерт-мајстори во Белградската филхармонија.