Живот и Стил
здрава храна

Пет причини зошто треба редовно да конзумирате таан

Пет причини зошто треба редовно да конзумирате таан
таан

Таанот или мелемот од сусам се прави од мелени препечени семки од сусам и вообичаено се користи во грчката и турската кујна, како и во одредени земји во Африка и Азија. 

Таанот изобилува со мононезаситени и полинезаситени масни киселини за кои е докажано дека поволно влијаат на здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Пастата од сусам можете да ја подготвите сами, така што ќе сомелете семки од сусам и во нив ќе додадете масло по избор и малку сол.

Како основна мерка можете да земете 150 грама мелени семки од сусам и две супени лажици ласло.

1.Семките од сусам содржат сезамол, лигнин и сезамин кои помагаат во одржувањето на телесната тежина.

2.За овие состојки некои истражувања покажаа дека го намалуваат и ЛДЛ холестеролот.

3.Исто така го намалуваат и ризикот од појава на хормон-зависни тумори.

4.Големата количина на магнезиум и калциум која ја содржи сусамот помага во намалувањето на крвниот притисок.

5.Се препорачува секојдневно да се јаде по две до три лажици тахини.