Вистаграм

Пет најпопуларни туристички атракции во Европа на Инстаграм каде може да направите уникатни фотографии

Пет најпопуларни туристички атракции во Европа на Инстаграм каде може да направите уникатни фотографии

Инстаграм е совршена платформа за претставување на сите фасцинантни места кои туристите ги посетуваат, а понекогаш се чини дека животот на таа социјална мрежа е совршен, особено кога гледаме како инфлуенсерите објавуваат свои фотографии од патувањата.

Пет  најпознати атракции во Европа на Инстаграм:

Ајфелова кула, Париз

Ајфеловата кула е една од најпопуларните светски знаменитости и мета на инстаграмџиите кои прават култни фотографии.

Од врвот на кулата може да имате неверојатен поглед кон Градот на светлината. Неговата единствена архитектура и историја го прават совршено место за фотографирање.

За да го избегнете метежот и да направите совршени фотографии од кулата, најдобро е да ја посетите рано наутро или доцна навечер.

Санторини, Грција

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Santorini (@santorini)

Санторини е еден од најсликовитите острови во Грција, познат по својата сино-бела архитектура и восхитувачки зајдисонца. Неговите драматични, вулкански карпи, градови на карпи и традиционални бели куќички го прават совршено место за инстаграмџиите.

Најфотографираното место на Санторини е Оиа, со своите легендарни сини куполи и бели згради.

Колосеум , Рим

Колосеумот е исконски симбол на Рим и треба да го посетите секогаш кога патувате во Вечниот град. Тоа е совршено место кое нуди увид во древната римска историја и прекрасната архитектура.

За да го избегнете метежот, Колосеумот најдобро е да го посетите рано наутро или доцна попладне. Доколку сакате да го фотографирате без метеж, одете до Римскиот форум каде може да го фотографирате од далечина.

Каналите во Амстердам

Каналите во Амстердам се светски познати и тоа поради добра причина. Шармантните згради од 17-ти век, бродовите и мостовите го прават совршено место за фотографирање. Златниот часовник за да ги посетите е непосредно пред заоѓањето на сонцето кога има и помалку метеж.

„Tower bridge“, Лондон

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tower Bridge (@towerbridge)

Лондон е една од најпопуларните дестинации за посета во светот, а „Tower Bridge“ со сигурност е најпопуларниот мотив којшто може да го пронајдете на Инстаграм.

Се простира над реката Темза, а импресивната градба го плени вниманието на фотографите и патниците подолго од 120 години. Ова е совршено место за незаборавна фотографија за на Инстаграм, без оглед на тоа дали ја правите преку ден или преку ноќ.

Архитектонското ремек-дело е вистински симбол на Лондон.

Извор: Точка

Останати вести од Вистаграм