Радио Милева

Лошата свекрва Есма Султан е сосема поинаква жена во приватноста (фото)

Лошата свекрва Есма Султан е сосема поинаква жена во приватноста (фото)
фото:инстаграм

Турската актерка Ипек Билгин (63), која ја глуми лошата свекрва во серијата „Истанбулската невеста“, во интервју за магазинот „Глорија“ открива дека по сериозната театарска кариера, се посветила на сапуници и станала позната низ цела Европа.

Да не беа костимите и фризурите и најмногу талентот и големото искуство, светлата страна на насмеаната актерка Ипек Билгин ќе беше напорно да се прикрие под притисок да ја препознаете г-ѓа Есма, главната дама на семејството Боран од „Истанбулската невеста“, во која глуми мајката на Фарук и лошата свекрва на снаата Суреја која раководи со животот на своите четворица синови.

фото:инстаграм

Во нејзината родна земја, Ипек Билгин е добро позната театарска актерка и режисерка, која заедно со нејзиниот покоен сопруг, театарскиот режисер Кањел Халишкур, одбележаа ера. Како долгогодишна професорка на академијата за уметност во Анкара, таа денес создаде многу познати турски актери.

фото:инстаграм

По пензионирањето, таа одлучи да го промени животот. Ипек се пресели од Анкара во Истанбул и започна да снима серии, го одби класичниот театар и се прнасочи на експериментална глума.

фото:инстаграм

Со нејзината ќерка Чаг, исто така театарски режисер, таа ја основаше Школата за експериментална глума и театар во 2011 година. Сепак, поради интензивното снимање на „Истанбулската невеста“ и веќе најавените епизоди од следната сезона, немала време за други проекти.

фото:инстаграм

Госпоѓа Ипек е многу поразлична од Есма Султан, активна е дури и на социјалните мрежи, а погледнете дел од нејзините приватни фотографии од кои ќе се изненадите од ведрото лице и насмевката, што речиси и да ги нема во улогата на Есма.

фото:инстаграм

фото:инстаграм

 

фото:инстаграм

фото:инстаграм

Останати вести од Радио Милева