Љубов и Секс

Клучни грешки кои сите ги правиме по раскинувањето: Прочитајте што навистина НЕ треба да правите

Клучни грешки кои сите ги правиме по раскинувањето: Прочитајте што навистина НЕ треба да правите

Најчесто едната страна е таа која повеќе пати, бидејќи се уште е заљубена и не сака работите да завршат. Дури и ако причината за раскинувањето е изневерување, присуството на силни чувства, прави личноста премногу тешко да се ослободи, иако не вреди. Сепак, она што е важно е да се погрижите да не направите големи грешки по раскинувањето, дури и ако вашето срце е скршено на илјада парчиња.

Потиснување на емоциите по раскинувањето
Сите се чувствуваме лошо по раскинувањето, и навистина нема потреба да се преправаме дека не е така. Можеби мислите дека покажувате колку сте силни и емотивно стабилни со минимизирање на тоа како се чувствувате, но дали навистина е важно што мислат другите? Сосема е нормално да се чувствувате тажно, па дури и да не сте расположени за ништо. Прифаќањето на емоциите е важно, бидејќи нивното потиснување може да предизвика тие да излезат на површина кога најмалку е потребно.

Обид за создавање пријателски односи веднаш по раскинувањето
Да се ​​биде пријател со некој кој до вчера ви бил љубовник не е невозможно, но не може да се случи преку ноќ. Потребно е време да се залечат раните и да се прифати новата ситуација. Дури и ако вие двајцата се познавате со години и прво бевте пријатели, едноставно не е во ред да се обидете да го обновите тоа пријателство, ако штотуку раскинавте. Емоциите кои се уште се свежи, нема да ви дозволат да го погледнете со пријателски очи.

Нова врска
Добар дел од луѓето веруваат дека најдобриот лек за заборавање на старата врска е влегувањето во нова. Вистината не е далеку од тоа. Да барате некој кој ќе ви послужи само како впивач на вашите негативни емоции, едноставно не е фер. Можеби имате впечаток дека лесно сте продолжиле понатаму, но доколку не сте одвоиле време да размислите за се што ви се случило со поранешниот партнер и да научите од се, големи се шансите да ги повторите старите грешки.

Шпионирање на социјалните мрежи
До вчера бевте многу возбудени што објавувате заеднички фотографии на социјалните мрежи и срцето ви беше полно кога другите позитивно ја коментираа вашата љубов, а денес веќе го демнете неговиот профил и барате нешто ново и неочекувано. Иако, ќе ви биде тешко да се изборите со нагонот да го шпионирате на социјалните мрежи, таквиот чин само ќе ви ја продолжи болката. Нема да ви биде добро ако го видите на фотографија со други девојки или надвор од градот, со неговото друштво, без вас.

извор:попара.мк