Радио Милева

Ќе се наежите: Луксузниот автомобил со кој Меган пристигна на венчавката крие трагична приказна

Ќе се наежите: Луксузниот автомобил со кој Меган пристигна на венчавката крие трагична приказна
FOTO: PROFIMEDIA

Секој детаљ од кралската венчавка на Хари и Меган  носи некоја занимливост, но изгледа дека овој посебно ја заинтригира јавноста.

Луксузниот „Ролс-ројс“ со кој Меган пристигна во дворецот Виндзор, крие приказна која овие денови исплива во јавност.

Имено, со истиот автомобил прес 46 години се возела вдовицата на Едвард осми, Валис Симпсон, на денот на неговиот погреб.

FOTO: PROFIMEDIA

Но целата приказна е интересна што Едвард абдицирал од власта за да може да се ожени со Валис, разведена Американка, а наместо него на власт дошол неговиот брат Џорџ,таткото на кралицата Елизабета втора.

Меган во последните месеци често ја споредуваат со Валис, со оглед на тоа дека е разведена Американка.

Останати вести од Радио Милева