Мегафон
Двоен стрелец

Кејн прв Англичанец со два гола на СП по речиси три децении

Кејн прв Англичанец со два гола на СП по речиси три децении

Напаѓачот Хари Кејн е првиот Англичанец кој постигнал два гола за својата репрезентација на еден Мундијал уште од 1990 година.

Капитенот на Англија синоќа беше двоен стрелец на дуелот против Тунис кој заврши со 2:1.

Последен пат два гола за англиската репрезентација на едно светско првенство постигнаа Гери Линекер. Тоа се случи на Светското првенство во 1990 година во Италија, а потоа Линекер двапати го погоди и голот на Камерун во натпреварот од четвртфиналето.