Живот и Стил

Изгубил 45 килoграми само затоа што во кафето додал состојка која сите ја имаме во фрижидерот

Изгубил 45 килoграми само затоа што во кафето додал состојка која сите ја имаме во фрижидерот

Покрај тоа што потикнува будност на организмот, доколку додадете една состојка во кафето е вистински еликсир за слабеење.

Мултимилионерот Дејв Аспреј открил дека со помош на само една состоја која ја додал во кафето ослабел 45 килограми! Тајната е во добрите масти кои ќе спречат вашиот организам да се чувствува исцрпено и гладно.

На идејата да додаде масти во своето кафе дошол за време на патување во Тибет 2004. година кога локалното население му дало путер од млеко за да ја врати енергијата како би останал на голема надморска височина.

По една година истражување дошол до рецепт за добро кафе. Откако ќе го направите кафето додадете во него 1 до 2 лажички маслиново масло, несолен путер или топена мас. Доколку оваа течност ја измешате во блендер 20-30 секунди ќе добиете кремасто лате.

– Кога ќе го измешата квалитетното кафе со правата маст, ќе добиете неверојатен напиток кој ќе ви ја смали гладта и желбата за благо, ќе ви го разбистри мозокот, и ќе ви помогне да ослабете. Исто така ќе ви се подобри фокусот и способноста, напишал Дејв на својот блог.

 

Доколку ова кафе го испиете наутро ќе го стабилизирате шеќерот во крвта и ќе ја смалите желбата за благо, пишува Деили стар. За уште подобар ефект додадете некој антиоксидант за ефект на детоксикација. Шафран и ванила се идеален избор кој ќе го подобри вкусот а има добро дејство на здравјето.

извор:сител.мк