Љубов и Секс

Грешка што ја прават паровите кога сакаат да го подобрат својот сексуален живот

Грешка што ја прават паровите кога сакаат да го подобрат својот сексуален живот

Суштината на задоволството лежи во тоа колку партнерите уживаат во моментот, интимноста, допирите, воздишките.

Кога парот се обидува да го оживее својот сексуален живот, честопати првото нешто што партнерите го прават е се обидуваат да водат љубов почесто од вообичаено. Сепак, многумина не сфаќаат дека тоа не е решение за нивниот проблем. Колку често водите љубов зависи од многу фактори.

Секој пар има различни потреби, на некои им е сосема добро да имаат секс еднаш неделно, додека има и такви кои не копнеат по секс дури и по многу подолг период. Џеси Цимерман, експерт за секс и брачни односи, смета дека многу парови страдаат токму од тоа – количината на секс што ја имаат во врската. Многу парови гледаат на сексот само како на пенетративен однос.

Затоа, кога се обидуваат да го подобрат својот сексуален живот, се фокусираат на тоа колку често имаат таков однос. Не сфаќаат дека тоа не е поентата на водењето љубов. Она што го забораваат е дека примарната цел на целиот чин е всушност да се поврзете со партнерот, не само физички, туку и психички. Така, ако се фокусирате на постигнување одредена цел, само дополнително ќе го подигнете притисокот, што може штетно да се одрази на вашето либидо – објаснува таа. Целта на сексуалниот однос не е само да се практикува што почесто.

Поентата е и двајцата да уживаат, да достигнат до сега неистражени височини, да се чувствуваат поврзани еден со друг, да бидат пар.

„Кога ќе одлучите да ја поминете вечерта заедно, тоа време нека биде само ваше, подигнете ја вашата интимност на повисоко ниво, без притисок дека мора да дојде до пенетрација“, препорачува Цимерман.

Интимните моменти нека се случуваат спонтано, без никакви очекувања, без планирање на сексуална врска.

Дозволете блискоста да ве води на тој начин, допрете го партнерот во минување, пратете му порака во текот на денот што ќе го возбуди, подгответе храна што содржи афродизијаци, а потоа по вечерата, опуштете се и легнете пред него во провокативно издание. Ќе сфатите дека тоа се моментите кои можат да ве одведат на патека на неочекувано уживање.

Извор: Курир.мк