Живот и Стил

Едноставни трикови за безболно носење потпетици: Секој ден уживајте во омилените чевли

Едноставни трикови за безболно носење потпетици: Секој ден уживајте во омилените чевли

Сезоната за забави е почната, бидете подготвени во секое време.

Најавата за новогодишни забави, кај многу жени ја вклучува помислата за тоа што да облечат и како да ја усогласат облеката со обувките. Тоа значи дека секоја жена ќе го најде својот најубав свечен фустан и ќе го искомбинира со убави потпетици.

Одењето во прекрасни високи потпетици може да ве направи посамоуверени, но сепак треба да бидете свесни дека долгото стоење на едни од омилените чевли на жените може да биде штетно за стапалата.

Дина Гохил, приватен педијатар, за британски Sun вели дека носењето потпетици може да предизвика деформитети на стапалото. Освен ова, жените може да добијат и метатарсалгија – состојба која вклучува болка и воспаление во пределот на стапалото. Сепак, жените не се свесни дека високите потпетици може да ја скратат Ахиловата тетива, намалувајќи ја флексибилноста и зголемувајќи го ризикот од повреда.

– Постојаното променето држење предизвикано од носење потпетици во некои случаи може да придонесе за болка во долниот дел на грбот бидејќи влијае на природната кривина на ‘рбетот – вели Гохило.

Како можете да се заштитите?

Одговорот на ова прашање, забележува таа, е носењето поинаков чевел. Но, тоа не значи дека цел живот треба да носите мокасини или еспадрили. На пример, таа препорачува да најдете чевли со подебела потпетица за новогодишниот празник бидејќи обезбедува подобра поддршка и рамнотежа со рамномерно распределување на тежината.

Исто така, препорачливо е да изберете потпетици со пониска висина, како што се рамни црни чизми до колена, бидејќи така ќе го намалите оптоварувањето на вашите стапала и потколениците. Најдобро е да изберете чевли кои имаат заоблен или четвртаст нос, бидејќи на тој начин прстите ќе имаат доволно простор.

– Побарајте потпетици со амортизирани влошки или едноставно додадете гел влошка за дополнителна удобност. Дополнително, се претпочита чевлите да имаат ремени или токи за да има сигурно прицврстување без прекумерен притисок врз стапалата.

Како да се грижите за стапалата откако ќе носите потпетици?

Иако сте се одлучиле за „поздрав“ пар чевли, постојаното носење на вашите омилени чевли може да ве остави со болно тело. Најадекватната нега, особено ако се борите со болки, треба да започне од петиците.

Можете да ги масирате стапалата со помош на тениско топче. Исто така, Гохилова забележува дека треба да пиете многу вода и редовно да останувате хидрирани бидејќи тоа помага да се спречат мускулни грчеви.

На крајот, се препорачува да ги натопите стапалата во топла вода со малку сол за да ги смирите болните мускули и да ја подобрите циркулацијата.

извор:курир.мк
фото:freepik