Мегафон
Соработка со Сиа

Дејвид Гета со новиот сингл ја загрева атмосферата за EXIT!

Дејвид Гета со новиот сингл ја загрева атмосферата за EXIT!

Ѕвездата на овогодинешниот фестивал ЕГЗИТ, Дејвид Гета, издаде нов сингл “Flames”, во кој повторно пее една од најнапредните пејачки на денешницата, Сиа. Ова е четврти пат како соработуваат овие двајца музичари, а нивните претходни хитови, “Titanium”, “She Wolf” и “Bang My Head”  имаат над една милијарда прегледи на ЈуТјуб!

“Flames” ја го истакнува најдоброто од Сиа, со неверојатен, силен и емотивен глас, додека познатиот диџеј, како и во секоја песна до сега, носи потполно заразен ритам кој уште еднаш се покажа како еден од најпопуларните музичари во светот.

– Јас сум голем обожавател на Сиа и имаме големо заедничко минато. Нешто лудо се случува кога ние работиме заедно – нашата песна “Titanium” е направи целосен пресврт на работите и кај двајцата. Таа беше супер инди уметник, кој не бил поп уметник во класична смисла, но потоа ја создадовме “Titanium” и мене песната толку многу ми се допадна тоа што јас не сакав да го дадам делот за пеење на никого освен неа, бидејќи никој не пее така. А таа рече: “Добро, но ова е мојата последна песна и јас нема да одам на турнеја или да правам било каков вид на промоција …”. Но, се покажа дека оваа песна ги промени нашите животи “, рече Гета за “Independent” за соработката со Сиа.

Фрaнцуската диџеј ѕвезда, која ќе го затвори оваа година Егзит фестивалот, рече дека и те како е среќен што Сиа по овој хит стана глобално популарна.

“Таа го заслужувацелиот успех и јас сум премногу среќен што повторно работев со неа на “Flames”. Таа е многу лојален соработник и секогаш е во расположение да работиме заедно, иако сега е многу популарна и тоа многу го ценам – додаде Гета.