Љубов и Секс

Дали секс за помирување е добар потег за вашата врска?

Дали секс за помирување е добар потег за вашата врска?

Сите кои некогаш го пробале се согласуваат дека сексот за помирување е најдобриот дел од кавгата меѓу љубовните партнери и дека тој вид на секс „ги лекува сите рани“.

Сексуалните терапевти истакнуваат дека таквиот секс ја зајакнува интимната поврзаност на партнерот и покрај тоа што партнерите не се согласуваат за други прашања.

Доколку практикувате ваков вид секс или ви е толку примамлив што би сакале да го испробате, мора да знаете дека постојат одредени правила за сексот за помирување:

Без лутина во спалната соба

Многу експерти честопати истакнуваат еден совет, што е особено важен кога станува збор за сексуални односи. Тој совет вели да не си легнувате налутени. Причината, предупредуваат експертите, е што гневот може повторно да се разгори.

Наместо тоа, обидете се да го канализирате вашиот гнев и да го претворите во страст, бидејќи со тоа, сексот за помирување може да добие лековита моќ. Исто така, сексуалниот однос поради расправија може да биде многу пострастен и поинтензивен од вообичаеното водење љубов, што може дополнително да ја разгори интимната врска.

Нормалниот секс е исто така важен

Сексот за помирување нема смисла ако е единствениот секс, но важно е редовно да водите љубов. Ако овој вид на секс е единствениот начин да се постигне интимна врска помеѓу партнерите, постои голема опасност од нерамнотежа, поради што љубовниците ќе чувствуваат страст еден за друг само кога ќе се караат.

Освен тоа, никогаш не е добро да се присилува партнерот да има секс за помирување бидејќи во тој случај тој нема да има лековито дејство. Совршено е добро ако некој од партнерите не го сака тоа, туку му треба мир без физички допир.

Зошто е важен сексот за помирување?

Како што веќе споменавме, овој вид секс не е начин за решавање на проблемите, туку средство што може да доведе до помирување. Бидете свесни дека ако сексот се случил за време на расправија, тоа не значи дека не треба да се извинувате за изговорените зборови и да разговарате за причината за расправијата со вашиот партнер и да најдете решение за проблемот.

Лековитата моќ на овој вид секс се рефлектира во фактот дека оргазмот може да ја ослободи напнатоста присутна по расправија, но исто така помага да се расчисти умот и да ве потсети зошто го сакате вашиот партнер.

Сексот не ги решава проблемите

Иако ја заменивте грдата ситуација – кавгата, со многу подобра – секс, мора да бидете свесни дека причината поради која се појави кавгата не исчезна магично. Сексот за помирување нема и не може да го реши проблемот. Таквиот секс е всушност еден вид пауза од расправијата, што може да помогне во поврзување на скараните љубовници, со цел подоцна да се продолжи со „ладна глава“ да се решава проблемот. Злоупотребата на моќта на сексот за помирување е сигурен рецепт за катастрофа – само ќе си создадете уште еден проблем за решавање.

Извор: Кајгана