Мегафон
Пресвртница

Box Office: “Црн Пантер” станува филм со суперхерои на сите времиња

Box Office: “Црн Пантер” станува филм со суперхерои на сите времиња

Дизни и Marvel tentpole ја пресекуваат круната од “Одмаздници”. Црн Пантер на Рајан Коглер стана најпрофитабилен суперхеројски филм на сите времиња.

Дизни и “Марвел” го достигнаа пресвртницата во саботата, откако ја поминаа наградата Marvel, The Avengers, која во 2012 година оствари заработувачка од 623,4 милиони долари. За да се подигне, “Црн Пантер” е само еден од седумте филмови кои некогаш ги заработиле 600 милиони долари или повеќе од дома, завршувајќи во неделата со 630,9 милиони долари да го ставите на број 5 на листата на сите времиња.

Филмот ги разнеби бројните пресвртници од отворањето во кината на 16 февруари.

На глобално ниво, Црн Пантер заврши недела со 1,237 милијарди долари во продажбата на билети, надминувајќи го Iron Man 3 (1,214 милијарди долари) за да се рангира како титула за суперхеројски број 3 на сите времиња во светската благајните зад Avengers (1,518 милијарди долари) и Avengers: Age of Ultron (1.405 милијарди долари). Тоа е исто така сега број 12 со највисок профит во историјата.

Филмот, кој чинеше 200 милиони долари пред маркетинг, беше храбар чекор од страна на Дизни и Марвел студио Кевин Фејџ.

Црн Пантер е без преседан во тоа што е голем буџетски студиски тенп, кој има практично црно-бело. Чадвик Боземан има ѕвезди како T’Challa / Black Panther заедно со Лупита Нионго, Мајкл Б. Јордан, Даниеи Гурира, Даниел Калуја, Летиција Рајт, Винстон Дјук, Ангела Басет, Шума Витакер и Енди Серкис.