шампион – Вистина.мк https://arhiva.vistina.com.mk Се друго е... Fri, 20 Oct 2023 12:40:11 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.6.1 https://arhiva.vistina.com.mk/wp-content/uploads/2018/06/cropped-Vistina_favicon-32x32.png шампион – Вистина.мк https://arhiva.vistina.com.mk 32 32 Спомен стар цели 34 години: Ова мaлечко детенце денес е македонска гордост – погодувате ли кој е? (фото) https://arhiva.vistina.com.mk/spomen-star-tseli-34-godini-ova-melechko-detentse-denes-e-makedonska-gordost-pogoduvate-li-koj-e-foto/ Sat, 21 Oct 2023 07:45:04 +0000 https://vistina.com.mk/?p=322583

Ова детенце денес е летечкиот Македонец, трикратен европски шампион и еден од нашите амбасадори по кои Македонија е добро позната. За него редовно се пишува во медиумите, особено неодамна кога пo третпат овои уште една европска титла. Станува збор за нашиот најуспешен автомобилист на сите времиња, Игор Стефановски-Иџе. Тој е активен на социјалните мрежи, а овој пат сподели спомен стар 34 години и покажа какво детенце бил. Иџе е роден и израснат на Водно, а токму покрај неговата куќа поминувала и сѐ уште поминува најпопуларната автомобилска тркачка патека во Македонија, која според многумина е и колевката на автомобилизмот кај нас. – Мојата желба беше да бидам тркач и ништо друго. Љубовта кон трките е сѐ што паметам од детството, од аспект на активности што би сакал да ги правам. Буквално откако помнам, само тоа ме интересираше и ништо друго. Како деца правевме трки со велосипеди бидејќи бевме деца од Водно и немавме со што друго да се занимаваме. Имав идоли од Формула 1. Аиртон Сена ми беше еден идол од тоа време, па Шумахер, Дејмон Хил. Знам дека постојано се менуваа, но секојпат моите детски идоли потекнуваа од светот на автомобилизмот, вели Иџе во една прилика за Деца.мк Како наследници за она во што денес тој е најдобар ги има синот и внукот кои исто така од рана возраст покажуваат интерес за автомобилизмот и трките како својот татко и чичко. За потсетување, по многуте победи кои претходеа на шампионатот и бодовната предност, хрватскиот град Бузет беше местото со патеката од каде Иџе ја освоит третата шампионска титула и уште еднаш да ја направи горда Македонија. фото:Фејсбук Игор Стефановски- Иџе/Fotomodlic]]>

Иџе испиша нова историја: Трократен европски шампион! https://arhiva.vistina.com.mk/idhe-ispisha-nova-istorija-trokraten-evropski-shampion/ Mon, 18 Sep 2023 07:28:44 +0000 https://vistina.com.mk/?p=318328

Македонскиот најдобар автомобилист, Игор Стефановски Иџе нема конкуренција. Иџе ја освои третата титула Европски шампион за ридски трки, по освоените титули во 2014-та и 2015-та година. По многуте победи кои претходеа на шампионатот и бодовната предност, овој пат хрватскиот град Бузет беше местото со патеката од каде Иџе ја освоит третата шампионска титула. Игор Стефановски - Иџе оваа густо набиена сезона, победи на седум од десет трки, па оттука очекувно беше тој уште еднаш да ја направи горда Македонија. За оваа трка во Хрватска, тимот на Игор Стефановски организираше и автобус за фановите, па околу 50 Македонци минаа преку 1.000 километри за да му дадат поддршка на автомобилистот на патот кон нов трофеј. Изминатиот период за Иџе се пишуваше доста, наслови за победна имаше многу, но оваа за крај од шамионатот е на врвот исто како Иџе и трофејот кој е наш- Македонски. фото:Фејсбујк/Игор Стефановки- Иџе]]>

„Оваа победа е за мојата Македонија!“: Иџе повторно ги „прегази“ конкурентите (фото) https://arhiva.vistina.com.mk/ovaa-pobeda-e-za-mojata-makedonija-idhe-povtorno-gi-pregazi-konkurentite-foto/ Mon, 22 May 2023 07:07:13 +0000 https://vistina.com.mk/?p=303092

Македонскиот автомобилист Игор Стфановски- Иџе продолжува да реди успеси. На вчерашната трка на патеката „Рампа да Фалпера“во Брага, Португалија го освои првото место. Иџе повторно покажа кој е најдобриот, бидејќи продолжи со победите во ФИА европскиот шампионат во ридско-брдски патеки. Прв  стигна на трката во  Брага и  со тоа стигна до титулата во овој шампионат. – Оваа победа е за мојата Македонија – стои во фејсбук објавата на Иџе со кој се гордеат љубителите на автомобилизмот. Иџе со неговиот автомобил „Hyundai i30 TCR“ постави време од 2:12.780 и за две секунди беше побрз од најблискиот конкурент за првото место. На втората позиција се најде О`Плеј од Италија (2:15.414), а третопласиран е Германецот Ервин Бак (2:16.912). Стефановски втора година по ред триумфално се враќа од Брага. Местото број еден по којзнае кој пат му припадна повторно на Иџе, а возбудата и еуфоријата не го нашуштија. Честитки! Фото: Принтскрин/Фејзбук/Игор Стефановски - Иџе]]>