квалификации – Вистина.мк https://arhiva.vistina.com.mk Се друго е... Wed, 31 Mar 2021 21:24:37 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.6.1 https://arhiva.vistina.com.mk/wp-content/uploads/2018/06/cropped-Vistina_favicon-32x32.png квалификации – Вистина.мк https://arhiva.vistina.com.mk 32 32 Македонија „ја клекна на колена“ Германија на нејзин терен: Голема победа на гости на нашите фудбалери од 2:1 https://arhiva.vistina.com.mk/makedonija-ja-klekna-na-kolena-germanija-na-nejzin-teren-golema-pobeda-na-gosti-na-nashite-fudbaleri-od-2-1/ Wed, 31 Mar 2021 21:23:11 +0000 https://vistina.com.mk/?p=196954

Фудбалската репрезентација на Македонија изигра неверојатно на гостувањето против Германија. Македонија победи со резултат од 2:1 и освои огромни 3 бодa во квалификациите за СП 2022. Македонија успеа да се избори за голема победа против Германија во 3 коло од квалификациите за СП во Катар. Горан Пандев во 45+2 и донесе водство на Македонија и со ова стана најстариот играч кој и дал гол на Македонија во квалификации за Светско првенство. Во второто полувреме, главниот судија Карашев сметаше дека Алиоски го соборил Сане, па Гундоган од пенал израмни во 73 минута. Потоа чист пенал не и беше досуден на Македонија откако Емре Чан по изведениот корнер играше со рака во шеснаесетникот на Германија. Спортската правда стигна во 85 минута кога Елиф Елмас додавањето до Адеми го куниса со шести гол за него во националниот дрес, доволен за голема победа на Македонија над фаворизираната Германија. Во следното 4 коло од мундијалските квалификации, Македонија ја дочекува во моментов водечката Ерменија со три победи и 9 бода во нашата група, по денешната победа на Ерменците над Романија со 3:2. Натпреварот Македонија - Ерменија се игра поЕУРО 2021, на 2-ри септември на арената „Тодор Проески“ во Скопје. Нашите момчиња оставија срце на терен и се покажаа во најдобро можно светло! Душата ни ја обоија во црвено жолта боја. Браво мајстори, Македонија се гордее со вас!]]>

Македонија го прегази Лихтенштајн: Победа од 5-0 за прва радост во мундијалските квалификации https://arhiva.vistina.com.mk/makedonija-go-pregazi-lihtenshtajn-pobeda-od-5-0-za-prva-radost-vo-mundijalskite-kvalifikacii/ Mon, 29 Mar 2021 10:55:26 +0000 https://vistina.com.mk/?p=196430

Македонската фудбалска репрезентација ја оправда фаворитската улога против Лихтенштајн и ја совлада оваа селекција со 5-0 за прва победа, во рамките на второто коло на групата Ј во квалификациите за пласман на СП во Катар 2022 година Македонија во седмата минута од мечот поведе со 1-0, по слободниот удар кој што го изведе Енис Барди.Голманот на Лихтенптајн лошо беше поставен, а играчот на Леванте го виде тоа,директно биеше и го погоди голот на противникот. Во 11 -та минута,нашата селекција можеше да го зголеми водството,но ударот на Барди заврши во пречката од голот на Лихтенштајн. Нов обид во првото полувреме да го зголеми водството имаше нашата селекција преку Елмас во 20 минута кој од работ на шеснаесетникот биеше директно,но топката заврши покрај стативата. Уште една шанса беше попуштена во првиот дел ,откако Трајковски при еден центаршут несебично ја спушти за Пандев,кој шутираше директно кон средината од голот на Лихтенштајн, но гостинскиот голман успеа да интервенира . Македонија зголеми на 2-0 во второто полувреме со голот на Александар Трајковски во 50 минута од мечот по одличното проигрување на Енис Барди. На 3-0 зголеми повторно Александар Трајковски со вториот погодок во 53 минута откако му се отвори позиција и биеше необранливо кон противничкиот гол. Голеадата продолжи во 61.минута од вториот дел. откако во листата на стрелци се запиша и Елиф Елмас за предност од 4-0. Конечните 5-0 ги постави Несторовски со мајсторски изведен пенал во 82. минута од мечот, по прекршокот кој беше направен над Николов во противничкиот шеснаесетник. Оваа се први бодови за нашата селекција во Мундијалските квалификации по поразот од Романија во Букурешт во премиерното коло. Македонија во следното коло ќе гостува на фаворитот Германија во Дуизбург.]]>

Драмата во Букурешт им припадна на домаќините: Романија – Македонија 3:2 https://arhiva.vistina.com.mk/dramata-vo-bukuresht-im-pripadna-na-domakjinite-romanija-makedonija-3-2/ Fri, 26 Mar 2021 08:50:59 +0000 https://vistina.com.mk/?p=196098

Фудбалската репрезентација на Македонија одигра рамноправен натпревар против Романија, но примивме лесни погодоци кои му ја донесоа победата на противникот од 3-2 на стартот од квалификациите за пласман на СП во катар во 202 година. Првата голема шанса ја имавме во осмата минута, Несторовски имаше двоен обид. Прво ја промаши топката, па Пандев му ја врати, но и вториот удар негов беше лош и можноста пропадна. Во 22. минута Барди брзо изведе слободен удар, додаде до Пандев кој проба да погоди со лоб но го префрли голот. Шест минути подоцна грешка на нашите фудбалери која ја казни Танасе, излезе сам пред Димитриевски и убаво пласираше за водство на Романија од 1-0. Во 32. минута Елмас влезе во голема шанса, но и тој не го погоди голот на Романците.Лошо го почнавме второто полувреме, Романците ја преземаа иницијативата, а во 50. минута по една нова наша грешка, дебитантот Михаила постигне прекрасен гол од далечина за водство на домаќинот од 2-0. Во 60. минута Барди направи соло пробив, но шутираше крај голот. Шест минути подоцна тој имаше нова можност за погодок, изведувавме индирект во шеснаесетникот на противникот, но неговиот удар беше блокиран. Во 73. минута имавме нова голема шанса, по неколку комбинации во шеснаесетникот на противникот, Адеми биеше млако во романскиот голман од добра позиција. Течеше 82. минута кога Алиоски убаво центрираше, а Адеми погоди со глава за намалување на резултатот на 2-1. Веќе во следната минута израмнивме на 2-2, Барди паметно асистираше до Трајковски кој погоди за голема радост на Македонија која не траеше долго. Само што израмнивме, во 86. минута Хаџи постигна гол откосо од 10- 11 метри и го врати водството на Романија, овој пат од 3-2, што беше и конечен резултат на оваа средба. Следниот натпревар го играме во недела во Скопје, против селекцијата на Лихтенштајн.]]>

Шлаканица за УЕФА: Шпанија одбива да игра квалификации против, за нив лажната држава Косово, која не ја признаваат! https://arhiva.vistina.com.mk/shlakanica-za-uefa-shpanija-odbiva-da-igra-kvalifikacii-protiv-za-niv-laznata-drzava-kosovo-koja-ne-ja-priznavaat/ Wed, 09 Dec 2020 11:36:33 +0000 https://vistina.com.mk/?p=180061

Фудбалската репрезентацијана Косово во квалификациите за Светското првенство во Катар ќе се натпреварува во групата Б, каде повеќето од противниците не ја признаваат. Шпанија, Грузија и Грција сметаат дека Косово не е држава. Единствената земја од оваа група што ја признава државата Косово е Шведска. Сериозни проблеми може да се појават ако Шпанија одбие да игра против  Косово. Медиумите во Шпанија потсетуваат дека нивната држава не го признава Косово како независна држава. Германскиот портал „Спорт1“ пренесува дека лесно може да се случи Шпанија да одбие да игра натпревар против т.н. Косово. „За разлика од властите во Грција и Грузија кои се уште не се изјасниле, Шпанците не дозволуваат нивната репрезентација да игра против Косово. Забраната е во сила поради бројните паралели со Каталонија и нејзините барања за независност. Шпанија веќе долго време е на страната на Србија, која војуваше за Косово“ , изјавуваат Германците. Ако ова навистина се случи, ќе се појави сериозен скандал, а официјалните организации на светскиот фудбал ќе бидат во сериозни проблеми!?]]>

Македонската фудбалска репрезентација ги дозна противниците за пласман на СП 2022 https://arhiva.vistina.com.mk/makedonskata-fudbalska-reprezentacija-gi-dozna-protivnicite-za-plasman-na-sp-2022/ Mon, 07 Dec 2020 17:49:01 +0000 https://vistina.com.mk/?p=179935

Македонската фудбалска репрезентација ќе игра против Германија, Романија, Исланд, Ерменија и Лихтенштајн во Ј-квалификациската група за пласман на Светското првенство 2022 во Катар. Ова е епилогот од вечерашната жрепка во седиштето на ФИФА во Цирих на која беа одредени десетте групи од европските квалификации за Мундијалот во 2022 година. Од петте репрезентации во групата Ј, македонската фудбалска репрезентација досега никогаш нема играно eдинствено против Германија. Директен пласман на завршниот турнир ќе обезбедат само победниците во групите, додека десетте второпласирани репрезентации, заедно со уште две преку УЕФА Лигата на нации, ќе играат плејоф за преостанатите три места резервирани за членките на УЕФА на СП во Катар. Европските мундијалски квалификации ќе се играат од март до декември 2021 година, додека плејофот од 23 до 29 март 2022 година. Светското првенство во Катар ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември 2022 година во пет градови, Доха, Лусаил, Ал Кор, Ал Вакра и Ал Рајан.
А – група: Португалија, Србија, Република Ирска, Луксембург, Азербејџан Б – група: Шпанија, Шведска, Грција, Грузија, Косово Ц – група: Италија, Швајцарија, Северна Ирска, Бугарија, Литванија, Д-група: Франција, Украина, Финска, Босна и Херцеговина, Казахстан Е – група: Белгија, Велс, Чешка, Белорусија, Естонија Ф – група: Данска, Австрија, Шкотска, Израел, Фарски Острови, Молдавија. Г-група: Холандија, Турција, Норвешка, Црна Гора, Летонија, Гибралтар. Х-група: Хрватска, Словачка, Русија, Словенија, Кипар, Малта. И – група: Англија, Полска, Унгарија, Албанија, Андора, Сан Марино.
]]>

]]>
Гледајте ја Македонија со Полска и Австрија за 150 денари https://arhiva.vistina.com.mk/gledajte-ja-makedonija-so-polska-i-avstrija-za-150-denari/ Mon, 27 May 2019 11:42:07 +0000 https://vistina.com.mk/?p=89812

Македонската фудбалска репрезентација на 7. и 10. јуни против Полска и Австрија ги продолжува Европските квалификации за пласман на ЕУРО 2020. По триумфот над Летонија и освоениот бод во Љубљана против Словенија, македонската репрезентација на Националната арена „Тодор Проески“ ќе се соочи со фаворитите во групата, репрезентациите на Полска и Австрија. Ги повикуваме сите љубители на фудбалот и поддржувачи на македонската репрезентација со фер и коректно навивање да им помогнат на „Рисовите“ да дојдат до вредни бодови и дополнително да се приближиме кон врвот во квалификациската група за пламан на ЕУРО 2020. Цената на влезниците изнесува од 150 денари.
Верните навивачи на нашата најдобра репрезентација од денеска ќе можат да купат билет за натпреварите против  Полска и Австрија преку продажната мрежа на MKTickets, на посебен пулт на ФФМ во Skopje City Mall (пред влезот на кафулето Play) и on-line на линкот: https://mktickets.mk/event/makedonija-polska/ Влезници ќе можат да се купат и на благајната на Националната арена „Тодор Проески“ од 1. јуни (сабота), а од 3. јуни (понеделник) и во Фудбалската федерација на Македонија, „Куќа на фудбалот“. По првите две кола „црвено-жолтите“ имаат четири бода (победа над Летонија дома, и нерешено со Словенија, на гости).]]>